Anasayfa | Haber Ara | Anketler | Yazar | Sitene Haber Ekle | RSS Ekleyin | Ntv Nedir

İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı  |  Güneri Civaoğlu adliyede  |  Yardım için durdu, babası çıktı  |  Televizyonlara kürtçe geçit yok !  |  Marmaris'te deniz 15 metre çekildi  |  Baykal ve Kılıçdaroğlu savcı yolunda  |  İbrahim Tatlıses hakkında şok iddia !  |  Kenan Evren'den harbiye süprizi  |  Türkler doğum yapmasın !  |  İşsizim diyen çok ama...  |  Kılıçdaroğlu'nun bedelli bekleyenleri  |  Ev hanımlarına emeklilik fırsatı  |  Merobüste taciz skandalı !  |  Soner Yalçın'a zor sorunlar !  |  Asıl deprem bugün yaşanıyor !  |  Tatlıses'in doktorundan ilk açıklama !  |  İbrahim Tatlıses vuruldu !  |  Çevik Bir'den bakana tepki  |  ''Örtüsüz kadın ya satılıktır ya kiralık''  |  Leyla Zana meclise...  |  

Arama


Gelişmiş Arama

Osmanlı Devleti - YAZI 2

Okunma  Yazar : Tahir Dinç
Yorumlar  Yorum Sayısı : 5
Okunma  Okunma : 2793
Tarih  Tarih : 12 Nisan 2008 13:54

Çok düşündüm çogu zaman sabah oldu ve asla tam bir sonuc bulamadım. Bazı akşamlar o sorunu düşünürken bazı şeylerin gizemini gözdügümü anladım ama  asla asıl sorunu kendimi tatmin edecek bir şekilde çözemedim. Acaba Avrupadaki insanlar, Amerikadaki insanlar bizleri nasıl görüyordu, bizi özellikle Avrupa yıllarca Osmanlı medeniyetinin görkemligini ve ihtişamı ile yaşadı niçin gönül bağı kuramamıştı. Bunların kalplerine gidecek yok neydi acaba…

Osmanlı yüzyıllarca Kuran-ı Kerim’in emirlegi geregi haraket edip hiç bir insanı din konusunda zorlamadı ve tüm milletler ve dinler özgürce yaşadı. Neden o özgürlügü yaşayan insanlar tamamen Osmanlıya bağlanamadılar hata neredeydi. Mükemmel bir hukuk düzeni Son peygamber ile gelen ğercek din ülkenin her yerinde sonsuz bir hoşgörü. Eksik olan birşeyler mi vardı ki yıkıldı, kısaca neden yıkılmış olabilir. Osmanlı devletinde olsaydım yani bundan 200 yıl önce  şimdiki dogdugum yerde doğmuş olsaydım ülkenin yıkılmaması için ne yapardım.

Önemli olan soru bu hristiyan ve diğer dinlerdeki insanların bizlere basıl baktıgıydı bizlere bakış acılarını tam olarak bilirsek onlara ilahi dini anlatabilirdik, asıl önemli olan şeyde aslıdna buydu. Bir zaman önce bu konu hakkında hayli düşüncelerimi yordum ve yine böyle bu konu hakkında düşünürken aklıma nedenini bilmiyorum ama sanki anahtar ondaydı ve düşündüm size de düşüncelerimi aktarayım. Film şu şekilde budizm dinine sıkı sıkıya baglı insanlar vardı ve zamanlarının cogunu ibadet ile geciriyorlardı. Sonra Çin devleti o ülkeyi topraklarına baglamak istedi ve 3 tane general gönderdi. Generaller o budizm dininde olan ülkenin padişahın yanına gelip sizin ülkenizi kendi ülkemize baglamak istiyoruz diyor. Padişahta bunu kabul edemiyecegini ülke halkının ihtiyaclarını benim yönetimimden başka hiç kimsenin iyi bilemiyecegini söyleyip kibar bir dille red edip. Savaşın kötü birşey oldugunu sevgi ve barışın hüküm sürmesi gerektigini anlattı. General hiç bir şey demeden cekti ve gitti. Özel ucagına binerken yanındaki kişiye “din bir zehirdir” dedi ve uçaga bindi.

Düşünüyorum İslamiyet kötü olan herşeyden bizi men etmiş dünya oyunlarına dalmamız gerektigini telkit etmiş. Osmanlı halkı aşırı iyiydi evet mükemmeldi aslında ve mükemmellik bize islamiyet tarafından gelmişti. Avrupalılar bu mükemmelligi bir zaaf olarak gördüler, mükkemmelliğe hakim olan osmanlının eğlenceden yoksun olduğu, ticaret zekasının zayıf olduğu, kurnazlıgı bilmedigini, menfaat olayının zayıf oldugunu, dünya malından cok ahireti düşündügünü, gizli ve saklı işleri beceremedigini, yufka yürekli oldugunu, politikada beceriksiz, vebenzeri özelliklerini gördüler. Bunlar islamiyeti tamamen benimseyemiyenler için bir zaaflıktı aslında.

Onların gözünde islamiyet bir zaaflıktı bir erdem kaynagı degildi. Öyle bir zaaflık kikazandıgı topraklar üzerinde insanlara din konusunda hiç baskı yapmamıştı. Hatta milletlerin varlıgını sürdürmüştü bile bunlar bir zaaflıktı ve yıllarca onlar bu hal ve haraketleri bir zaaflık olarak algıladılar. O yüzden onlar ülkelerinin devamı için ahiretlerini heba ettiler. Osmanlıyı görenlerin çoçuklarıda onların peşlerinden gittiler. Artık islam dinin dünya üzerinden koruyacak kolluyacak temsil edebilecek bir ülke kalmadı ve hiç bir ülke osmanlı olamıyacak. Dünya özlemledigi o dünyayı aslında 100 yıl önce yok etti.

Amerika dünya’nın en büyük ülkesi konumundasın dinini yayabilir misin bilmiyorum ama muhakkak olacaktır senin misyonerlik faaliyetlerine kananlar. Bundan sonra hiç kimse Amerika’ya yaptıkları şeyler için taktir etmiyecek ve emin olunki yapmadıkları şeyler yüzünden nefret edecekler.

Küçük bir bilği vereceğim.

Dinde zorlama yoktur.
Kur an-ı Kerim

İnsanları zorlayınız ki, evim dolsun!
İncil

Onları tamamen imka edene kadar saldıracaksın ve hiçbir merhamet göstermeyeceksin!
Tevrat

- Tahir Dinç -

Tarih

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 5 yorum yazılmıştır.

Tahir Dinç [ 21 Eylül 2008 22:07 ]

Merhaba Serkan

Din elbette doğmatiktir degiştiremezsiniz. Mesela bir kova suyun içerisine bir damla içki dökülme o bir kova su dinimizce haramdır. Bu konuda kendi mantıgınız dinin hükmü üzerinde degiştirme hakkını vermiyor.

SeR_kan [ 01 Ağustos 2008 16:57 ]

Arkadaşımız objektif bir tarihi ele almamış sadece yorum katmış yazısına!Bu da kişisel bir kanıdır.Bilinen bir gerçek var ki günümüze kadar yaşamış arkaik(ilk) veya son dönem Medeniyetlerinin farklı aşamaları olmuştur.Mesela ilk çağdaki Dünya'nın en güçlü Medeniyeti Roma İmparatorluğu(Prolaterya-Kölelik) bile yıkılmıştır.Yakın zamandan bir örnek de S.S.C.B.(Eşitlik) olsun.O da yıkılmıştır.Yadsınamaz bir neden var.O da değişim süreklilik arz etmektedir.Buna uyum sağlayamayan yıkılmaya mahkumdur.Çünkü hiç bir sistem sabit olarak kalamaz.Madem ki düşünce ufku ile sadece görüneni yazıyor dostumuz!Ben de onun ufkunu bir soruyla biraz genişleteyim.Mistisizm-Din (kutsal olanları için tabi digerleri faso fiso olur:)dogmatik midir?Neden sordugumu da belirteyim de kafası karışmasın:)Yani dinde de değişiklik-reform yapılabilir mi?
ı

Tahir Dinç [ 02 Mayıs 2008 19:30 ]

Merhaba Ahmet Bey,

Osmanlıya olan sevginizi yazınızda hissedebiliyorum. Yazımı dikkatlice okudugunuzda aslında onların altında yatan nedeni söylemiştim.

Osmanlıyı osmanlı yapan yegane neden "Allah'ın Rızası İçin Ugraşmıştır" Yani Dünya'nın en büyük İmparatorlugu Osmanlılar Allah'ın rızasını güddükleri için en iyi olmuşlardır.

Ahmet Saparov [ 29 Nisan 2008 13:40 ]

slm yazinizi okudum. Siz, Osmanlının ticari zekası zayıf, politikada becerksiz gibisinden Bir cihan devletiyle bagdaşamiyacak ve mantıga aykiri sayılabilecek satırlar yazmışsınız.
Simdi soruyorum; velev ki Osmanlı sizin saydiginiz alanlarda beceriksiz ve vasıfsız olmuş. O zaman Osmanlıyı Cihan İmparatorluguna veya sizin yazınızdaki Mükemmellige ulaştıran beceri veya vasıf neydi? Politika yapamayan devlet nasıl 6 yüz yıl Cihan imparatorlugu sıfatıyla yaşayabilir?

Alican [ 27 Nisan 2008 02:40 ]

selam yazinizi okudum fakat sonda bahs etiginiz

Dinde zorlama yoktur.
Kur an-ı Kerim

İnsanları zorlayınız ki, evim dolsun!
İncil

Onları tamamen imka edene kadar saldıracaksın ve hiçbir merhamet göstermeyeceksin!
Tevratincil de tevrat ta ve kur-ani Kerimde nerelerde bulundugunu söylemeniz gerekiyor.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

Canlı Destek Hattı

Anne ve Kadın... Buse İspir
Buse İspir
Muhalefeti öldürün! Bahattin ÜNAL
Bahattin ÜNAL
Tarihi İzlediniz mi? Tahir Dinç
Tahir Dinç
İşte 2008'in enleri A. Hakan COŞKUN
A. Hakan COŞKUN
Ahlak Kazanmak mıdır? N. Bilici
N. Bilici
Herkese yeniden merhaba Gökhan Kuşcalar
Gökhan Kuşcalar
Terörle mücadele ediyor muyuz? Mesut KARAAĞAÇ
Mesut KARAAĞAÇ

Son Dakika Haberleri

Anket

Hangi Partiye Oy Atacaksınız?
Tüm Anketler

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2003 - 2011 NTVHaber.org Haber Sitesi bir Genç Kariyer Grup Kuruluşudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

 © Copyright 2008 NTVHABER.ORG - TATILDE.ORG

Ntvhaber.Org

Webmaster

Ntvhaber

  Desteklediklerimiz

Künyemiz Sitene Haber Ekle Kuşadası Tatilde Turizm Haberleri
Ntv Nedir? Tuğla Çeşme Tatilde CNN
Türkiye Haritası Tatilde Blog Youtube Giriş Yöntemi SEO
Mavihayat.net TatilPanosu.com İkinci El Giyim Google News
Günün Özeti Kayan Haberler Ekle Tatil Bilgi Merkezli Tatilde.org Ntvhaber
Sohbet Sitene Ekle Otel ve Turizm Rehberi News Yahoo

Net Türkiye Vizyon Haber sitesinin ntvmsnbc internet sitesi ile hiç bir şekilde alakası yoktur!

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi