Anasayfa | Haber Ara | Anketler | Yazar | Sitene Haber Ekle | RSS Ekleyin | Ntv Nedir

İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı  |  Güneri Civaoğlu adliyede  |  Yardım için durdu, babası çıktı  |  Televizyonlara kürtçe geçit yok !  |  Marmaris'te deniz 15 metre çekildi  |  Baykal ve Kılıçdaroğlu savcı yolunda  |  İbrahim Tatlıses hakkında şok iddia !  |  Kenan Evren'den harbiye süprizi  |  Türkler doğum yapmasın !  |  İşsizim diyen çok ama...  |  Kılıçdaroğlu'nun bedelli bekleyenleri  |  Ev hanımlarına emeklilik fırsatı  |  Merobüste taciz skandalı !  |  Soner Yalçın'a zor sorunlar !  |  Asıl deprem bugün yaşanıyor !  |  Tatlıses'in doktorundan ilk açıklama !  |  İbrahim Tatlıses vuruldu !  |  Çevik Bir'den bakana tepki  |  ''Örtüsüz kadın ya satılıktır ya kiralık''  |  Leyla Zana meclise...  |  

Arama


Gelişmiş Arama

Döviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9228 2.9281
  Euro 2.5919 2.6091

Ahmet Kaya'yı linç edenlerin listesi


Kamuoyuna sadece birkaç isim yansıdı o geceye dair. Ahmet Kaya'nın linç edildiği gecenin görüntüleri çıktı. Lince katılanlar arasında ilginç isimler de var.

Kategori  Kategori : Gündem
Yorumlar  Yorum Sayısı : 15
Okunma  Okunma : 2264
Tarih  Tarih : 10 Şubat 2009 18:08


Ünlü müzisyen Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya Balçiçek Pamir'in programına katıldı. Balçiçek Pamir programında Kaya'nın "linç edildiği" o gecenin görüntülerini yayınladı ve linç kampanyasına katılanların isimlerini teker teker saydı. Gülten Kaya da o isimleri doğruladı.

AHMET KAYA NASIL LİNÇ EDİLMİŞTİ?

12 Şubat 1999'da Magazin Gazetecilere Derneği'nin ödül törenine katılan Ahmet Kaya sahneye çıkıp önce ödülünü aldı. Ardından da yakında Kürtçe bir klip çekeceğini söyledi. Ve sahnedeki Kaya çatal bıçak yağmuruna tutuldu. Eşi Gülten Kaya o geceyi şöyle anlatmıştı:

SÜNNETSİZ PEZEVENK

"Serdar Ortaç sahnede okuduğu şarkı sözünü bir anda değiştirerek, “Bu devirde kimse sultan değil padişah değil. Atatürk yolunda Türkiye! Bu vatan bizim, ellerin değil!” diyordu. Bu şarkı üzerine iyice gerildi ortam. Şenay Düdek Ahmet’e, “Sünnetsiz pezevenk” diye bağırıyordu. Sonra Ercan Saatçi, Tuncay Önder, Erdal Acar ve onun bir grup adamı vardı provokasyon grubunun içinde.

REHA MUHTAR 10. YIL MARŞINI OKUTTU

Bir başkası, Reha Muhtar çıkıp memleket bölündüğü için memleketim şarkısını okutuyor. Birden 10. Yıl marşı sahne alıyor. Herkes hezeyan içinde. Zaten grup psikolojisi böyledir, insanlar katılmak zorunda da hissediyor kendilerini..."

Ahmet Kaya bu saldırıların hemen ardından Türkiye'yi terk edip Fransa'ya yerleşti ve orada hayata gözlerini yumdu.

Gülten Kaya 12 Şubat 199'da Ahmet Kaya'nın başına gelenleri hep anlattı ama o geceden dışarıya yansıyan isim sadece Reha Muhtar, Şenay Düdek ve Serdar Ortaç oldu. Bir de Ahmet Kaya'ya atılan çatalların önüne kendini siper eden Mehmet Aslantuğ'un ismi duyuldu. Gülten Kaya isimleri teker teker saymaktan hep imtina etti.

O GECE 10. YIL MARŞINI SÖYLEYENLER

Balçiçek Pamir o gecenin videosunu yayımladı ve isimleri şöyle saydı: "Kimler var kimler ben görüntülerden şöyle görüyorum, İbrahim Tatlıses, Mahsun kırmızıgül, Ajda Pekkan, Kadir inanır, Edip Akbayram, Mustafa Topaloğlu, Özcan Deniz var ve bu isimlerin hepsi de 10. yıl marşını ayakta söyleyen isimler."

LİNÇ EDENLER ARASINDA KÜRTLER DE VARDI

Gülten Kaya ise Pamir'i doğruladı: "Evet ve işte bunlar linç gösterisine katılanlar.  Hiçbirisinde bir sağduyu yok çünkü ülke gerçeklerinden uzaklar bu ülkede Kürtler var mı, Kürtçe var mı bu bir dil midir bunlara hiç kafa yormamışlar ki bu insanlar eğer gelişmiş bir algıları olsa bir tanesi kalkacak ve habire delikanlılık kitapları yazıyorlar kalkıp diyecek ki bira dakika evet bu ülkede kardeş bir halk var onların bir dili var onların bir kültürü var ne dedi bu insan Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve buna klip çekeceğim dedi. Ama ben en çok Kürk kökenli şarkıcıların tepkisine şaşırdım. O toprağa ait insanlar sonuçta...

Görüntülerde Erdal Acar Ahmet Kaya'ya bir el hareketi yapıyor ve Ahmet Kaya da ona sarılıyormuş gibi görülüyor. Gülten Kaya "Ahmet onun kulağına hak ettiği cevabı verdi" diye anlatıyor.

ASLANTUĞ VE AY KORUDU

Kaya şarkısını söyleyip sahneden indiğinde çatal yağmuru başlıyor. Çatallardan biri Gülten Kaya'nın kafasına geliyor. Gerisini Gülten Kaya şöyle anlatıyor: "Evet benim alnıma bir çatal geldikten sonra çok gerildi eşim, gözüme gelebilirdi. O sırada sağ olsun orada ki garsonlar bizi korudu onu hiç unutmuyorum. O tablo benim için çok önemlidir. Çok hüzünleniyorum.  Salonda garsonlar dışında bir tek sağduyulu insan göremiyoruz. Bir tek Mehmet Aslantuğ var bize destek olan. Bir de Savaş Ay. Her şey sakinleşir diyoruz böceğin biri sahnede ajitasyon yaratmaya başladı."

Ve Serdar Ortaç onuncu yıl marşını söylemeye başlıyor: 

"Evet. 10. Yıl marşını söylemeye başladı. Hani vatanı biz böldük ya onlar toparlayacaklar. Marşı dinlemedi gitti dedirtmemek için bekledik."

REHA MUHTAR YALAN SÖYLÜYOR

Daha sonra orada bulunanlardan Reha Muhtar kendisinin linçe katılmadığını, oradakihavayı dağıtmaya ve birleştirmeye çalıştığını söylemişti. Gülten Kaya Muhtar'ı yalanlayarak şöyle konuştu:

"Yazdıkları doğru değil. Yani orada ben o havayı dağıtmaya ve birleştirmeye çalıştım falan diyor ama değil yani niye mesela memleketim şarkısını söyletiyor? Kimin babasının memleketi orası? Benim de memleketim yani, kim benim memleketimi benden daha fazla sevdiğini iddia edebilir ki? Reha Muhtar mı?Asla kabul etmiyorum bunu,bu yarıştırılabilinir bir şey değildir ki"

APO'NUN FOTOĞRAFI ÖNÜNDE KONSER

"Hürriyet Gazetesi bir fotoğraf yayınladı ve bizim 93 yılında Berlin’de bir konser yaptığımız.. Ve o fotoğrafın önünde Ahmet Kaya’yı gösteren bir şey yayınladı. Güneydoğu’yu Kürdistan gibi gösteren bir fotoğraf, harita. Ve sekiz sütün manşet attı “Ayıp Ettin Gözüm” diye bir manşet, hiç unutmuyorum. Gönderme de yapıyorlar güya. Şimdi hiç unutmuyorum, yaptığım ilk hareket pasaportumuza bakmak oldu, biz hiç öyle bir konser yapmadık. Çünkü hemen pasaportları çıkardım. 93 yılında yurt dışına hiç çıkmamışız bile.

"Dava düştü evet çünkü bir yıl boyunca Hürriyet Gazetesi’ne yazı yazıldı elinizdeki bu belgeleri falan gönderin bu olay ile ilgili, hiçbir şey göndermediler. Bir yıl sonra mahkeme artık polis marifeti ile getirilmesine karar verince gazetenin avukatlarından bir yazı geldi, bizim elimizde de başka da hiçbir şey bulunmamaktadır."

AHMET KAYA TÜRKİYE'DE KALSA NE OLURDU?

Ne olacaktı bizim sevgili dostumuz Hrant Dink’in akıbeti olacaktı,bu olacaktı çok net söylüyorum. Ahmet Kaya kahrından öldü. İnsan kırk üç yaşın içerisinden geçerken hele birde en üretken zamanı ise hele birde gerçekten projelerle doluysa aklının içi o kadar erken ki,yani şu ülke için o kadar iyi şeyler yapacaktı ki Ahmet Kaya, eğer yaşıyor olsaydı, hayat çok garip tabi tarihte çok garip, mesela Kurtuluş Savaşı Destanını yapacaktı Nazım Hikmet’in, 4 CD’lik,arşivlik çalışma yapacaktı mesela çocuklarının mezuniyet törenine gidecekti keplerini giydirecekti, bütün bu haklarını aldılar elinden bunda herkesin payı var.

Yazdırılabilir SayfaWord'e Aktar        Yorum Yaz

Bu habere toplam 10 yorum yazılmıştır.

Zekai Nazlican [ 16 Kasım 2010 15:03 ]

Rahat uyu Sevgili Dostum Sen onurunla birkez Gittin.Onlar Onursuzluklariyla hergün Ölüyorlar.

mehmet [ 17 Şubat 2009 18:45 ]

suuu 12 yıl kürtçe şarkı söylicem diye böyle yapıyorsa böyle bir şarkı söylemesi normaldır bir kütçe şarkı söylicem diye yapılan tepki normal değil!!!kürtçe şarkı söylemek yasaktı o zamanlar!!! O olayı başlatan serdar ortaç denen şarkıcı zaten sevmiyorum adam değil kızzzzzz gibi ahmet kaya allahtan rahmet diliyorum

suuuuuuuu [ 15 Şubat 2009 13:13 ]

naci denen şahsa hitaben;
öncelikle okuma sorununuz var sanırım size gözlük tavsiye ederim.gururlu olduğunu ispatlasın diye bir kelimem yok.sadece suçsuzluğunu ispatlasınki tüm insanlar yaptığından utanıpta sözde hakettiği değeri ona versin diyorum!!!benim ispatlayacak herhangi bir şeyim olduğuna inanmıyorum.fakat sizin okuma bildiğinizi ispatlamanız gerekiyor.ayrıca ben videodan bahsettiğimi sanmıyorum naci bey.benim videoya karşı söylediğim bir sözde yok.aksine orada ahmet kayayı haksız bulmuyorum.kürtçe şarkı söylemek çok doğal.tabiki bu şarkının anlamına göre değişir.yoksa pekala herkes istediği dilde şarkı söyleyebilir.benim kastettiğim kamuoyundada çıkan herkesin bildiği o çirkin sözleridir.almanyada münih şehrinde barış,demokrasi ve özgürlük festivalinde verdiği konserdeki şarkı sözleridir.daha niceleride ."kürdüz ölene kadar,vallahi biz dostu özledik,kürdüz sonuna kadar,vallahi apoyu özledik."söylediği şarkının sözleridir işte bu.burdanda pekala vatan haini olduğu ortaya çıkıyor.adam elbetteki türkiyede o tarz konuşamaz.sıkarrrrrrrrrrrrrrrr!ben eşine bunları kanıtlasın diyorum videonun kanıtlanacak bişeyi yok.ama naci bey siz hala kalkıpta bana ahmet kayayı savunursanız sizinde vatan severliğinizden şüphe ederim.son olarak ilk yorumumdada belirttiğim gibi ahmet kayayı sanatçı olarak severim şarkılarını dinlerim.keşke böylee yapmasaydı aksine türk ve kürtlerini birleştirmek için uğraşsaydı işte ozaman ona allahın kulu zarar vermez aksine baş tacı yapardı.karısıda çıkıpta medyada ileri geri konuşmasın.bu sözleri söylerken iyiydi ama dimi.bunların yaptığı tek şey ekmek yediği yere ihanet etmektirr.vatan hayinleri nolcak.ama unutmayınki bir gün elbetteki layığınızı bulacaksınız.kardeş gibi yaşanlara sözüm yok.onlar baş tacımız kardeşlerimiz.hiç bir ayrı gayrımız yok.sonuçta din kardeşiyiz.ama diğerleri ise hakettiğini alacak.unutulmasınki türkler hiçbir daim devletsiz kalmaz.tarih boyunca teşkilatçılıkları ve devlet kurmalarıyla ünlüdür.askeriyede ise en ön sıradalar.yani bizleri yıkanlar siz olamazsınız maşa olarak yıksanız bile bişey elde edemesiniz.tarihteki o ünlü söz gibi.biz sizin kolunuzu kesitk,kesilen kol hiçbir daim yerine gelmez.siz bizim sadece sakalımızı kestiniz.unutmayınki kesilen sakal dahada güçlü olarak çıkar!!!!

abdullah [ 14 Şubat 2009 19:59 ]

demek ekmek elden su gölden ha ne el ama ne ekmek ama VAYY BE DEMEK SİZİN TOPRAKLARINIZ

naci [ 12 Şubat 2009 21:15 ]

suuuuu denen şahıs çokmu gururlu ispatlasın diyor!! kamreralrda belli olmuyormu kürtçe şarkı söylicem diye olmadımı sen gitt kendini ispatla ne kadar samimi olduğunu hade bakiyim

suuuuuuuu [ 11 Şubat 2009 17:34 ]

ahmet kayanın sanatına saygım sonsuzdur.gerçekten günümzde az rastlanır sanatçılardan biridir.fakat bu başarısı onu asla ve asla aklayamaz.ateş olmayan yerden duman çıkmaz bu birincisi.ayrıca bu ülkede en çok güvenilen kurum askeriyedir.peki neden askeriyede ahmet kaya yasaktır???hiç düşünen oldumu acaba?kürt diyemi?alakası yok bir çok kürt asıllı şarkıcı var örneğin bir ibrahim tatlıses kürtlerden çok türklerin dinlediği neredeyse herkesin bi kaç şarkısını ezbere bildiği bir imparator.şimdi kalkıpta onu cahillikle suçlayamasınız sizler.ahmet kayayı korumak zorundamı bu adam ya allah aşkına.ayrıca elbetteki ahmet kaya hakkında çıkan her türlü haber doğru değildir.ama apoyu özledik sözleride unutulmamak üzere türk halkının beynine kazınmıştır.fakat bu millet okadar insaflıdır ki.ahmet kaya vatan haini olduğu halde.onun sanatına saygı duymayı bilmiş.sanatı açısından büyük bir mertebeye ulaştırmıştır.daha fazlasını istemekte arsızlıktır.eşide çok konuşup duracağına belgeleriyle orataya koysun madem aklasın kocasını lafla peynir gemisi yürümüyor şekerim!!!ispatla suçsuzluğunuki tüm türk milleti ahmet kayadan özür dilesin.yere serilmiş gururu tekrardan göklere yükseltilsin.hadi hodri meydan tabi sende o yürek varmı orasını bilemem.lafa kalsaydı apo bile suçsuzdu!!!!

gani yılmaz [ 11 Şubat 2009 09:33 ]

herkez yaptıgıyla utansın bu ülke gerçek degerlere öldükten donra deger veriyor ahmet kayada bu kişilerden biri

netice [ 11 Şubat 2009 08:57 ]

ohhhhhh iyi olmuş pislik torbasına birlik beraberlik içinde yaşıyoruz anlamıyorumki neden kürtlere gaz veriyolar.daha beter ölümü hak etmiş ti aslında ama Allahın işine karışılmaz.bizim vatanımızda onları kabul etmiş barındırıyoruz ekmek elden su gölden daha ne istiyorlar.onun gibilerin sonuda öyle olsa ne olur.TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR BÜTÜNDÜR ASLA PARÇALANAMAZ.

mecruh [ 11 Şubat 2009 07:56 ]

Ahmet Kaya yı Rahmetle anıyorum.
O" ne kürtcülük,ne Türkcülük yapmıyan ama insanlarıda olduğu milletce kabul eden
Adam gibi adamdı.

BATUHAN_YARSESLİ [ 11 Şubat 2009 02:26 ]

AZ BİLE ATTİLER ASLINDA O GECE   CÜNKI AHMET KAYANIN KÜRTLÜKLE FALANALAAKSI YOKKTU SADECE O ORTALI SUŞANDIRMAK BULANDIRMAK KARIŞTIRMAK İÇİN KONUŞAN BIR DALKAVUKTU BELASINIDA BULDU ZATEN ALAH ONA BU VATANDA ÖLME ŞEREFİNİ VERMEDİ ZATEN GAVUR GBI YAHUDİ GİBİ YAHUDİLERIN ARASIMNDA ÖLDÜ LAYIKINI BULDU YANI :)

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.
 

Gündem

En Çok Okunan Haberler

Anne ve Kadın... Buse İspir
Buse İspir
Muhalefeti öldürün! Bahattin ÜNAL
Bahattin ÜNAL
Tarihi İzlediniz mi? Tahir Dinç
Tahir Dinç
İşte 2008'in enleri A. Hakan COŞKUN
A. Hakan COŞKUN
Ahlak Kazanmak mıdır? N. Bilici
N. Bilici
Herkese yeniden merhaba Gökhan Kuşcalar
Gökhan Kuşcalar
Terörle mücadele ediyor muyuz? Mesut KARAAĞAÇ
Mesut KARAAĞAÇ

Son Dakika Haberleri

Canlı Destek Hattı

Takvim

Anket

Hangi Partiye Oy Atacaksınız?
Tüm Anketler

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2003 - 2011 NTVHaber.org Haber Sitesi bir Genç Kariyer Grup Kuruluşudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Arşiv | Onayla

 © Copyright 2008 NTVHABER.ORG - TATILDE.ORG

Ntvhaber.Org

Webmaster

Ntvhaber

  Desteklediklerimiz

Künyemiz Sitene Haber Ekle Kuşadası Tatilde Turizm Haberleri
Ntv Nedir? Tuğla Çeşme Tatilde CNN
Türkiye Haritası Tatilde Blog Youtube Giriş Yöntemi SEO
Mavihayat.net TatilPanosu.com İkinci El Giyim Google News
Günün Özeti Kayan Haberler Ekle Tatil Bilgi Merkezli Tatilde.org Ntvhaber
Sohbet Sitene Ekle Otel ve Turizm Rehberi News Yahoo

Net Türkiye Vizyon Haber sitesinin ntvmsnbc internet sitesi ile hiç bir şekilde alakası yoktur!

NTV Haber